CDN Nedir, Nasıl Kullanılır?

0
235

CDN, olarak bilinen kısaltılmış halinin açılımı (Content Delivery Network) Ingilizce kelimelerin baş harflerinden almış olmasıdır. İçerik Dağıtım Ağı olarak da bilinmektedir. Bir sitede bulunan statik içeriklerin potansiyel ziyaretçilere yakın olan CDN sunucular tarafından ulaştırılmasına verilen isim olarakta bilinir. Hızlı ve güvenli çalışmasına katkı sağlayan, içerik dağıtım sunucularından oluşan geliştirilmiş network ağının kendisidir.

CDN (Content Delivery Network) yapısının tüm dünya genelinde sunucuları bulunmaktadır. Bu sunucular üzerinde var olan sitenizin bir kopyasını bulundurur ve sitenize erişmek isteyen kişinin en yakın olduğu sunucuya yönlendirilmesi sağlanır. Böylece ziyaretçiniz hızlı tepkime alan bir site deneyimi kolaylığı elde eder. Sonuç olarak SEO vb konularda hızlıca başarı elde eder ve otoriter bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

CDN Nedir?

CDN Nedir?, Content Delivery Network İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltılmış halidir CDN. Türkçesi ise (İçerik Dağıtım Ağı) olarak (Bilinmez) olarak da bilinmektedir. CDN bir web sitesine ait olan statik sayfa ve yazıların anlık veya sürekli değişmeyen içeriklerin dünya genelinde bulunan sunucularında barınmasıdır. Böylece yeni veya var olan ziyaretçilere en yakınında bulunan CDN sunucularından yayını yapılarak sitenin daha hızlı açılmasına sağlamaktadır.

CDN site üzerinde bulunan içeriklerin son kullanıcıya en yakın noktada bulunan sunuculardan servis edebilme temeline dayalı bir network yapısıdır. Bir CDN hizmetinden yararlanmaya başladığınızda Network üzerinde bulunan sunuculara sitenizi kopyalar ve ulaşmak isteyen ziyaretçilere hızlı bir şekilde iletmektedir. Bu sebeple lokasyon bazlı tıklamalarda en hızlı sonucu sunucular tarafından iletmiş olur. Dünya genelinin bir çok yerinde bulunan CDN network alt yapısı içeriği hızlı bir şekilde sunar.

CDN, Standartdizasyon Hosting veya Sunuculardan söz etmek gerekirse bu tarz alt yapıların CDN ağlarına göre yanıt süreleri oldukça uzun sürebilmektedir. Bu tarz sorunlarda ve gelişmiş bir proje sahiplerine kesinlikle CDN kullanımını önermekte olduğumuz gibi zorlamaktayız. Site adresine tıklama yapan kişinin IP adresi durumuna göre coğrafi konumu belirlenir ve ilgili sunucudan yayın yapılır. Böylece ziyaretçi çok hızlı ve düşük süreçte ilgili web sitesine ulaşır.

CDN Nasıl Kullanılır?

CDN, web sitesi üzerinde bulunan içeriklerin birden çok lokasyon üzerinde bulunan sunucular üzerinden yayınlamasını sağlayan bir hizmettir. Bu konuyu çok fazla uzatmak ve değerli vaktinizi diğer yazarlar gibi almak istemiyorum. CDN Kurulumu ve Kullanımı için profesyonel bir sistem yöneticisi olmanıza gerek yok. Bundan sonraki içeriklerimizde bu konudan detaylıca bahsetmeye çalışacağım. Her hangi bir hosting veya sunucu şirketi tarafından teknik özellikler ve detaylar incelenerek temin edilebilir.

Hizmeti sağlayan ilgili firma tarafından gerekli kurulumları ücretsiz olarak isteyebilirsiniz. Alanında profesyonel firmaları tercih etmeniz iler ki süreçlerde sorun yaşamamanız ve problemsiz bir yayın hayatını elde etmenize olanak sağlar. Aksine bu durum üzerinde problem ve sorunlar yaşıyorsanız konu altına yorum bırakabilirsiniz. Böylece tarafınıza dönüş sağlayabilir ve gerekli kurulum için beklentilerinizi basitleştirebilirim. CDN kurulumu veya kullanımı problem edilecek atla deve söz konusu bir durum kesinlikle değildir.

CDN Çeşitleri Nelerdir?

Pull CDN; Kullanımı basit ve en çok tercih edilen CDN türünden bir tanesidir. Pull CDN gerekli kurulum ve ayaları yapılması doğrultusunda sunucunuz üzerinden otomatik olarak statik içeriklerinizi çekecektir. Sonraki süreçte istek yapan ziyaretçilerinize en yakın sunuculardan servis edecektir.

Güncellenecektir.

CDN Kimler İçin Uygundur?

CDN servisinden yararlanmak büyük ve proje niteliği taşıyan web siteleri için geliştirilen bir içerik dağıtım ağı değildir. CDN her hangi bir web sitesinin kullanması gereken bir alt yapı olduğunu belirtmek doğru olabilir. Sunucu yükünü azaltarak sitenizi ziyaretçilerinize hızlı bir şekilde sitenizi sunabilirsiniz. Özellikle uluslar arası hizmet veya satış yapan firmalar tarafından tercihleri arasında yer almak zorundadır.

Günümüz teknolojisinde yayın olarak kullanılan CDN tercih eden siteler özellikle Global şekliyle haber yayını yapan sitelerdir. CDN ağını web siteniz üzerinde kullanmak dijital mecrada sizlere büyük ölçüde avantajlar sağlamaktadır. Özellikle trafik yoğunluğu konusunda problem yaşayan site sahipleri sorunu bu servis ile çözüme ulaştırabilir.

CDN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

CDN (Content Delivery Network) servislerinin tercihi başlaması ile birlikte site üzerinden ciddi oranda hız artışı sağlar. Böylece web sitenize gelen ziyaretçiler kalıcı ve istediği kaynağa hızlıca ulaşabilir. Bu başlıkta size avantajları ve faydalarını listeleyeceğiz.

Site Hızı; CDN servisinden yararlanmaya başladığınızda web sitenizin uçuşa geçtiğini hissedeceksiniz. Bu sayede web sitenize tıklayan yeni ziyaretçileriniz kalıcı olacak ve var olan potansiyel ziyaretçiler ise benimseyecektir.

SEO; Google vb arama motorları günümüz teknolojisinde web sitelerinin hızlı olmasını önemli bir kriter haline getirmiş durumdadır. Bu kritere uyum sağlamayan siteler ise sektöründe veya ilgili kelimelerinde oldukça geri sıralarda yer almaktadır. Sizlerde CDN kullanarak bu sorunu atlata bilir ve arama motorlarında yanı sıra sektörünüzde liderlik vasfı elde edebilirsiniz.

Sunucu ve Hosting; CDN Web sitenizin trafiğindeki yükü minimuma indirir. Böylece hosting veya sunucu kullanımınızdaki değerler düşer böylece çok daha hızlı tepkime sağlar.

DDoS; Adındanda anlaşılacağı üzere yaygın olarak bilinen saldırılardan bir tanesidir. CDN servisinin direkt olarak DDos saldırılarına bir çok koruma kriterleri mevcuttur. Bu tarz saldırılardan kurtulabilir ve anında engelleyebilirsiniz.

CDN Servisi

CDN, (Content Delivery Network) servisinden detaylı bir şekliyle bahsetmek gerekirse; web siteniz kullandığınız hosting üzerinde tek bir lokasyonda yayın yapar. Küçük çapta var olan web siteleri direk olarak türkiye tabanlı sunucularda barınır. Yanı sıra ilgili web sitesi önemli bir proje dahilinde ise geleceği ve sonraki günlere önem vermek doğru olacaktır. Türkiye üzerinde hiçbir sorun teşkil etmezken ilgili proje geliştiğinde ve uluslararası tıklamalarda sunucularda daha yavaş tepki sağlamaktadır. CDN Servisi tercih ettiğinizde siteniz yurt dışında her hangi bir ülkeden ulaşmak isteyen ziyaretçilere bulunulan ülkedeki sunucudan yayınlanır. Böylece ziyaretçilere daha hızlı sonuç ve dosyaları indirme fırsatı verir.

CDN Kurulumu

CDN Kurulumu üst başlıkta da bahsettiğimiz gibi kurulum ve kullanımı gayet basittir. Kurulum sürecini tamamlamanız için bir sistem uzmanı olmanıza gerek yok. Temel olarak web sitesi geliştirme bilginizin olması yeterli olacaktır. Yaygın olarak ve basit şekliyle kullanılan CMS sistemi WordPress’dir. Eklentiler vb kolaylıklar ile CDN kurulumunu tamamlayabilir ve hızlı bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here