CSS Nedir?

0
71

CSS Nedir?, Çeşitli stiller ile her hangi bir HTML elementlerinin istenilen şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır. CSS, HTML etiketleriniz üzerindeki görselliğin optimize sürecine dahil bir çok biçimlendirme olanağı sunar. Bunlar; Yazı Şekli, Arka Plan, Genişlik ve Yükseklik veya Pozisyon durumu gibi birçok özelliğini geliştirme sürecine dahil eder. Böylece CSS ile sıfırdan başlanan bir proje üzerinde profesyonel görüntüler ile web sitesi hazırlayabilirsiniz.

CSS, HTML’de bulunan görsel eksiklikleri yerine getirme amacı ile geliştirilmiştir. Yanı sıra CSS teknolojisi tek başına kullanılamaz ve HTML ile kullanılması gerekmektedir. Özetle; HTML tabanınız yok ise temel eğitimini HTML ile tamamlayarak ardından CSS eğitimlerinize devam etmeniz sizler için oldukça önemlidir. Yanı sıra eğitim sürecindeki anlatımlardan hiç bir şey anlamaz ve kilit taşlar kafanızda oturmamış olacaktır. Kategorilerimizden HTML Derslerine ulaşabilir ve ilgili dersler ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

CSS Nedir?

CSS Nedir?, “Cascading Style Sheets” İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltılmış halidir. Türkçedeki anlamı ise “Basamaklı Stil Şablonları” ve/veya Basamaklı Biçim Sayfaları olarak da bilinmektedir. CSS, HTML işaretleme diline ek olarak bir çok gösel değişikliğe kolaylık sağlar. Genel olarak web kodlama dili olarak ta belirtilebilir. CSS’in yardımcı bir dil olduğunu da unutmamak ta fayda var.

CSS ile her hangi bir web sitesinin ilgili sayfasında genel şablonları hazırlanabilir ve/veya özelleştirilebilir. Bir birinden bağımsız tüm elementleri dilediğiniz gibi çeşitlendirebilir ve dikkat çekici hale getirebilirsiniz. CSS’in yaygın kullanılmasının tek sebebi ise tercihinde ve kullanım sürecindeki esnekliği veya basitliğidir. Bu tür çalışmalarda hem zamandan hemde kolaylık açısından bir çok avantaj tanır.

CSS, HTML ve JS gibi web sitelerinin kodlanma sürecindeki 3 ana teknolojinin biridir. Bu sebeple HTML, CSS ve JS kodlama dilleri kesinlikle öğrenilmesi gereken temel taşlardandır. Ancak tüm bu eğitim sürecinin temelini ise HTML oluşturmaktadır. CSS ve JS ise bu süreçlerin eğlencesi ve basitçe süslemesi olarak tanımlanabilir. Öğrenim kolaylığı veya zorluğuna değinecek olursak. HTML ve CSS yapısının kullanılmasını ardından bağdaştırıcı çeşitli projeler geliştirerek bu konuyu basitçe kavrayabilirsiniz.

CSS Dersleri, kategorimiz altın da devamlı güncel ve aktif süreçlerde yayınlayacağımız makalelerimiz ile hızlıca öğrenebilir ve sorularınızı yorum bölümünden yöneltebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here