Grafik Tasarım Nedir, Nasıl Yapılır?

0
866

Grafik Tasarım Nedir?, sorusuna en kapsamlı cevap, Tipografi, Fotoğraf ve İllustrator kullanımı ile görsel iletişim kullanarak problem çözme süreci diyebiliriz. Kullanılan alan görsel iletişim ve tasarımın bir alt ögesi olarak kabul edilir. Fakat zaman zaman da ‘’Grafik Tasarımı’’ deyimi ile eş anlamlı olarak da kullanıldığı görülmektedir. Grafik Tasarım sürecine kullanıcı deneyimi dahil olduğunda ziyaretçilerin kalıcı olması söz konusudur.

Grafik Tasarım Nedir?, dediğimizde resim sanatının belli bir sistemde stilize edilmesi olarak tarif edilebilir. Aynı zamanda iletişim tasarımı olarak da bilinen Grafik Tasarım, Görsel ve Metin içerikleriyle fikir ve deneyimlerim projelendirilmesidir. Elde edilen sonuç, fiziksel ya da sanal olabilir. Kelimeler ve/veya grafikler içerebilir. Ticari, Eğitimsel, Kültürel veya Politik herhangi bir amaç için kullanılabilir.

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?, diye düşünüldüğünde, belli bir deneyimin bir anda ya da uzunca bir süre içerisinde şekillenmesi olarak da belirlenebilir. Yapılacak iş, bir posta pulu tasarımın dan, ulusal posta sistemi görselleştirilmesine ve web tasarım içeriğine kadar her ölçekte geliştirilebilir. İşin boyutunun küçük ya da sınırsız olması ile çalışmaya gösterilen özen, kesinlikle değişemez.

Grafik Tasarım Nedir?, konusunu açıkladıktan sonra, kimlere hitap ettiğinden de bahsedelim. Bir kerelik sergi tasarımı gibi, az sayıda insana sunum yapmak için oluşturulabilir. Aynı zamanda uluslararası haber kuruluşları nın, birbirine bağlı dijital veya fiziksel içeriğinde olduğu gibi, milyarlarca kişi tarafından da izlenebilir. Web Tasarım vb geliştirilmelerde ziyaretçilere hitap açısından tercih edilebilir. Hedef kitlenin sıklığı, yapılan işin türüne göre bir çok değişiklik göstermektedir.

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?, konusu incelendiğinde, görüntü ve web ekranlarının sayfalarının sanat ve teknolojiyle birleştirilmesi sonucunda üretildiği görülür. Grafik tasarımcıları, tarafından uzun süreçler sonucu ile yapılır. Sanatsal veya dekoratif efektler elde etmek için çeşitli tasarım araçları ve/veya öğeleri kullanılabilir. Grafik tasarımcıları hem metin, hem de çeşitli içerik anlamı taşıyan resimlerle çalışır. Tasarımcılar metnin ve resmin nasıl bir araya geleceğine karar verirler. Modern ve estetik istekler doğrultusunda bu çalışmaları kullanılabilir hale getirirler.

Grafik Tasarımı Nasıl Yapılır?, sorusu ile, genel olarak aşağıdaki kriterler izlenir.
  • Öncelikle Müşterinin İstediği, Tam Olarak Anlaşılır ve Projelendirilir.
  • Tasarımın Anlatması Gereken Mesaj, Tam Olarak Belirlenir.
  • Ürünü veya Hizmeti Tanımlayan Görseller Oluşturulur.
  • Grafik Seçimleri Geliştirilir.
  • Manuel Olarak veya Bilgisayar Ortamında Tasarımlar Oluşturulur.
  • Renkler, Resimler, Metin Stili ve Düzeni seçilir.
  • Grafik Tasarım Proje Niteliğinde Müşteriye Sunulur.
  • Müşterinin Önerilerine Göre Değişiklikler (Revizeler) Yapılır.
  • Yayınlanmadan ve Basılmadan Önce Nihai Kontroller Yapılarak, Hatalar Düzeltilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here