İngiltere Konsolosluğu İngiltere Şirket Tek Temsilcisi Vizesi Şartları – CSS Legal

0
7

İngiltere Tek Temsilci Vizesi, İngiltere dışındaki bir ülkede faaliyet gösteren bir firmanın İngiltere’de ana firmaya bağlı bir şube/şirket açması için temsilcisini görevli olarak gönderebilmesi amacıyla İngiltere Konsolosluğu nezdinde başvuru yapılabilen İngiltere çalışma/iş vizesi türlerinden biridir. CSS Legal İngiltere vize türleri kapsamında tüm başvuru türleri için danışanlarına profesyonel bir yol gösterici olmaktadır. 

İngiltere’de ticari faaliyet göstermeyen ve temsilcisi olmayan şirketler için İngiltere’de ana firmaya bağlı bir şirket ya da şube açmak isteyen kişiler İngiltere Tek Temsilci Vizesi kapsamında başvuruda bulunabilirler. İngiltere çalışma/iş vizesi ile Avrupa Birliği veya İsviçre dışındaki bir ülkede bulunan şirketlerin çalışanları da Birleşik Krallık’a gönderilebilir. Bu çalışma kapsamlı İngiltere vizesinin başvurusunda başvuru sahiplerinin yerine getirmesi gereken bazı şartlar mevcuttur. CSS Legal yorum ve analiz gerektiren başvuru koşulları ile ilgili kişilere ve şirketlere doğru yolu gösterir ve vize reddi alma ihtimalini en aza düşürür.

Bu vize türüne başvuruda bulunabilmek için başvuru sahibinin sağlaması gereken şartlardan biri; bir firmanın tek temsilcisi olarak İngiltere’deki ayağını kurması ya da Birleşik Krallık dışındaki bir gazete, haber ajansı ya da yayın yapan bir medya kuruluşunun uzun süreli İngiltere’ye göndermek istediği bir kişi olması gerekir. Bunun yanında tek temsilci olarak İngiltere’ye gidecek kişilerin İngiltere vizesi başvurusu yapabilmeleri için birtakım yeterlilik şartları ile dil şartını sağlamaları gerekir. CSS Legal şikayet edilen İngiltere’nin bu karmaşık ve detaylı vize başvuru şartları hususunda başvuru sahiplerinin yapması gerekenleri kendilerine bildirecek ve sağlıklı bir vize başvuru süreci geçirilmesini sağlayacaktır.

Tek temsilci olarak vize başvurusunda bulunacak kişi, mesleki yeterlilik şartını karşılayabilmek için çalışmak istediği sektör ile ilgili kapsamlı bir tecrübeye ve bilgi birikimine sahip olmalıdır. Buna ilaveten başvuru sahibinin çalıştığı kurumda yüksek bir pozisyonda olması ve gerekli kararları alabilecek yetkiye sahip bir şahıs olması şarttır. Örneğin, başvuru sahibinin imza yetkisinin olması bu vizenin olumlu sonuçlanabilmesi için dosyayı güçlendirecek bir faktör olacaktır. Bunun yanında tek temsilci şirketin büyük ortaklarından biri olmamalıdır. Yani başvuru sahibinin şirkette bir miktar hissesi olabilir ancak çoğunluk hisse sahibi olmaması başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi açısından önem arz etmektedir. Başvuru sahipleri sahip oldukları hisse ile bu vizeye başvuru yapıp yapamayacaklarına dair bilgi almak istiyorsa CSS Legal Danışmanlık uzmanlarıyla görüşebilir ve vize işlemlerini gerçekleştirebilirler.

İngiltere tek temsilci vizesi başvuru sahiplerinin yeterlilik şartlarının yanı sıra temel düzeyde (A1) İngilizce bildiklerini de başvurularında göstermelidir. Başvuru sahibi, en az A1 düzeyinde dil bildiğini bir sınav belgesi ile ispatlayabilirler. Bu şartın hangi sınavın belgesi ile gösterilebileceği hakkında bilgi almak isteyen başvuru sahipleri CSS Müşavirlik uzmanlarından detaylı bilgi edinebilirler. Bunun yanında İngiltere’deki okullara denk sayılan bir üniversite diplomasıyla da bu şart sağlanabilir. Ek olarak başvuru yapacak kişi İngilizce konuşulan bir ülkenin vatandaşı ise bu şartın sağlanmasına gerek bulunmaz. İngiltere’de dil eğitimi, üniversite ve sertifika programlarına kayır yaptırmak isteyen kişiler Student Portal International ile görüşerek uzmanlardan danışmanlık alabilirler.

Başvuru sahiplerinde aranan standart bir gelir düzeyi yani maddi yeterlilik şartı yoktur fakat, bu kişilerin kendilerini ve varsa bağımlılarını (eş/partner ve 18 yaş altı çocuklar) geçindirebilecek düzeyde bir gelirlerinin olması gerekmektedir. Ayrıca vize memurları başvuru sürecinde, ödenecek olan maaşın kıdemli bir çalışan için uygun ve yeterli düzeyde olup olmadığını da değerlendirmeye alacaktır. Bu noktada oldukça zor ve karmaşık olan İngiltere vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti almak oldukça önem arz eder. 

Tek temsilciler için İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişinin başvurusu olumlu sonuçlandığı takdirde kendisine 3 yıllık vize verilecektir. Ayrıca başvuru sahibi bu süre bitmeden önce uzatma başvurusu yaparak 2 yıl kadar daha vize alabilir. Yine kişiler İngiltere Ankara Anlaşması vizesi kapsamında olduğu gibi toplam 5 yıl boyunca İngiltere’de bağlı oldukları bu İngiltere çalışma/iş vizesi ile bulunduktan sonra sürekli oturum izni için başvurusu yapabilirler.

Dikkat edilecek diğer bir nokta, bu vize türü ile İngiltere’de var olan bir şirkette temsilci olunamayacağıdır. Eğer hâli hazırda İngiltere’deki bir şirkette temsilci olunacaksa Tier-2 İngiltere genel çalışma/iş vizesi başvurusu yapılması doğru olacaktır. Ayrıca iş kurmak amacıyla da bu İngiltere vizesi türüne başvuru yapmak mümkün değildir. Bunun için Tier-1 İngiltere çalışma/iş vizesi ya da İngiltere  Ankara Anlaşması Vizesi altında başvuru yapılabilmektedir.

CSS & Co Legal Services, 2006’dan bu yana Londra, Ankara, İstanbul, İzmir ve Gaziantep ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de hizmet sunmakta olan özel bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Reddine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçilmesi, vize alma ihtimalini yükselterek, İngiltere vize reddi alma ihtimalini de en aza düşürecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here