Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi (UX), Kitleleri Kalıcı Hale Getirir. Ayrıca Geri Dönüşüm ve Kâr Oranlarınıda Yükseltir!

0
178

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir? gün içerisinde gigabytelar harcadığımız web siteleri veya mobil uygulamaların kullanım alanının vazgeçilmez olduğu yerlerdir. Özetle vakit geçirdiğimiz tüm dijital mecranın tamamını Kullanıcı Deneyimi (UX) teknolojisi kapsamaktadır. UX biz ziyaretçi veya kullanıcıların hayat standartlarını kolaylaştırma amacıyla planlanan veya iyi bir deneyim yaşatmak için hazırlanan görsel veya içeriklerdir.

Kullanıcı Deneyimi Nedir? sorusuna net bir cevap adından da anlaşılacağı üzere tecrübe ve eksperyans gerektirdiğini dile getirmek daha doğru olacaktır. Kullanıcı Deneyimi her hangi bir platform kullanırken ilgili alandaki etkileşimi ve sonraki süreçte deneyimlediği her şeyin tamamıdır da denilebilir. Dijital pazarlama alanındaki deneyimleme kriterleri oldukça basit ve geri dönüşüm bazında planlanmaktadır.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?, UX açılımı yani (User Experience) kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltılmış halidir. Türkçesi ise Kullanıcı Deneyimi kelimeleri olarak bilinmektedir. Bir Kullanıcı Deneyimi  Uzmanı veya kişinin ilgili ürün ve  şirket profili hakkında düşündükleri ve/veya geliştirdiği tüm tekniklerin bütünüdür. Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir? sorusunu netleştirmek için ise son kullanıcı niteliğinde hazırlanan tasarımlar kolaylaştırma, anlaşılabilir olması zorunludur. Böylece ilgili ürünün ziyaretçiler veya kullanıcılar tarafında olumlu kullanıcı deneyimine sahip olmasına olanak sağlar.

Kullanıcı Deneyim (UX) Nedir?, deneyim tekniklerini bir çok ürün, hizmet, sektör, kurumsal kimlik, ve farklı mecralarda kullanabilir olması gayet aşikardır. Ancak içeriğimiz ve dile getirmek istediğimiz mecra dijital pazarlama niteliğinde var olan bir ortam olduğuna göre bundan bahsetmekte fayda var. Kullanıcı Deneyimi teknikleri ile geliştirilen ve sektör analizi niteliğinde hazırlanan kullanıcı deneyimi tasarım süreçleri oldukça önemlidir. Ayrıca sektörünüzde liderlik vasfı elde ederken bağımlı bir potansiyel ziyaretçi kitlesine ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi, ile web sitenizin sahip olduğu potansiyel ziyaretçi ve müşteri kitlelerinin tüm süreçlerine yön gösterebilir ve kalıcı hale getirebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin tümünün kullanım süreçlerini kolaylaştırır ve ulaşmak istedikleri bilgi, ürün veya hizmete en hızlı ve kısa şekilde ulaştırabilirsiniz. Kullanıcı Deneyimi, niteliği site içerisinde geri dönüşüm ve satış oranlarını yükseltirken, kalıcı bir ziyaretçi kitlesiyle kâr oranlarını çoğaltır.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Web Tasarım

Web Tasarım süreçlerinde en önemli kritik noktalardan bir tanesi ise çelişkisiz Özgün İçeriktir. Bir web sitesi üzerinde ziyaretçiler ulaşmak istedikleri bilgilere hangi kanallar üzerinden geliyor ve ilgili kaynak ziyaretçileri tatmin ediyor mu?. Bu gibi analizler ile yapılandırmalar ve projeleriniz tam anlamıyla kullanıcı deneyimini arttırmanıza kolaylık sağlayabilir. Özetle geçmiş yapılanmadaki tüm kullanıcı verilerini analiz etmek ve ilgili ziyaretçiler gibi düşünebilmek oldukça önemlidir. Bu süreçler ile tamamlanan web tasarım deneyim çalışmaları kesinlikle başarıya götürür.

Kullanıcı Deneyimi bir site üzerinde her hangi bir arayüz tasarımı oluşturmaktan ziyade ziyaretçilerin ve/veya müşterilerin etkileşim süreçleri ile ilgilenme sanatıdır. İlgili etkileşim süreçlerinin nasıl kullanılacağı ve bu tasarlayan kişinin kendisine Kullanıcı Deneyim Tasarımcısı İngilizcesi ile (User Experience Designer) adı verilmektedir. Web Lanse olarak tecrübenin ve deneyimin kendisine inan bir ajansın kendisiyiz. Bu sebeple kullanıcı deneyimi ile sonuçlanan bir projeden ziyade devam ettirilebilir bir strateji modelini önermekteyiz.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ile tasarımlar genel olarak ziyaretçilerin beklentilerini karşılama ve psikolojik etkileşim sonucu ile ortaya çıkmaktadır. Deneyim sürecinin hedefi direkt olarak kullanıcının kendisini etkileme şekliyle hazırlanır. Böylece UX tasarımcısı sadece tasarım ve programlar şekliyle yeterliliği dışında tecrübe gibi bilgilere de sahip olmak zorundadır. İlgili UX tasarımını projelendiren uzman insanlar üzerindeki etkisine ve grafik düzen uyumuna ayrıca kullanılabilirlik kolaylığına önem göstermelidir.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve SEO

Kullanıcı Deneyimini “SEO” alanında düşünürsek bir web sitesi üzerinde potansiyel ziyaretçileri anlama ve yönlendirme teknikleri ile bir sanat yapılandırmasıdır. Kullanıcı Deneyimi ziyaretçilerin sitenize girişinden hizmetin veya ürünün teslimine hatta ürünün iadesi durumuna kadar devam etmektedir. Kullanıcı Deneyimi, sürecinde ziyaretçilerin kolaylığını önem veriyor gibi gözükse de. Amacı ve kullanımı itibarı ile ilgili şirketin veya firmanın tüm kâr oranlarını arttırmak için sağlanır.

Kullanıcı Deneyimi, firma veya şirketlerin kâr marjlarını arttırmak için kullansada bu süreçten ziyaretçiler maksimum şekilde faydalanırlar. Günümüz teknoloji cihazları ve yapılanmalarında tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan mecrada katma değeri yüksek deneyime sahip siteler her an bir adım öndedir. Ancak ziyaretçi ve müşteri beklentilerini anlayarak hatasız bir hizmetin kendisini sunabilmek bir süreç doğrultusunda çalışmalar gerektirir. Yanı sıra Kullanıcı Deneyimi UX ve SEO market lideri olabilme fırsatını sunabilir.

Kullanıcı Deneyiminin tekil olarak bir web sitesine gelen müşterileri veya ziyaretçileri etkilediği düşünülebilir. Bu süreçte marka ve firma bilinirliği artacağı için yeni veya var olan ziyaretçiler sayesinde arama motorlarında hızla yükselişler elde edilecektir. Web siteniz üzerinde geçirilen süre ve gezinilen sayfalar arama motorları tarafından özenle dikkate alınır. Böylece sitenin sıralaması ayrıca SEO çalışmalarının tamamını etkileşim süreci ile tetikler.

Kullanıcı Deneyimi (UX) planlaması ile yapılan tüm yatırımlar ilgili web sitesindeki geri dönüşüm oranlarını artırır. Sürecinde web sitesine gelen ziyaretçi sayılarını ise yükseltir ve kalıcılığını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here