Logo Tasarım Nedir, Nasıl Yapılır?

0
125

Logo Tasarım Nedir?, denildiği zaman öncelikle logonun ne olduğunu açıklayalım. Logo bir organizasyonu veya topluluğu simgeleyen özel tasarımdır. Logo, genellikle tanınmak amacı ile özel bir şekilde tasarlanmış bir şirket adının, ticari markanın, kısaltmanın vb. grafik formunda gösterimidir. Şirket, ürün veya hizmeti tanımlamak için logoyu, basit görsel bir işaret olarak da düşünebilirsiniz.

Logo Tasarım Nedir?, sorusunu açıklamaya, önce iş dünyasında logo tasarımının ne olduğunu anlatarak, başlayalım. Logo tasarımı denilince çok temel düzeyde logo, sevdiğimiz markaları tanımlamamıza yardımcı olan metin ve resimlerden oluşan kalıcı simgelerdir. Tanımı basit de olsa aslında logo markanızın kilit köşe taşıdır. Müşterilerinizin ne yaptığınızı, kim olduğunuzu ve nelere değer verdiğinizi anlamalarına hızlıca yardımcı olur.

Logo Tasarım Nedir?

Logo Tasarım Nedir?, diye düşündüğümüzde, küçük bir simge görünümünün üzerine oldukça büyük bir sorumluluk yüklendiğini görüyoruz. Uygun ve uyumlu tasarlanmış bir Logo sizi ve şirketinizi rekabette ve/veya sektörünüzde hızla öne çıkarır. Logonun en temel işlevi, sizi diğer rakiplerden veya işletmelerden ayıran, benzersiz bir işaret olmasıdır. Bu durum eğer işletmeniz rekabet ortamında ise çok büyük önem taşımaktadır.

Logo Tasarım Nedir?, konusunu açıkladığımıza göre sizlere biraz da logo’nun önemine değinebiliriz. Logolar, potansiyel müşterilerinizde sizi hatırlatan ve akılda kalıcılık ile görsel bir etki yaratır. Bir başka deyişle, bir işletme ve logosu arasında güçlü görsel ilişkilendirmeler yaratılır. Bu görsel simge, müşterilerinizin markanızı hatırlamasına ve göz önünde bulundurmasına yarar sağlar. Sözgelimi Nike logosunu düşünün. Bu logo adıyla birlikte veya isimsiz olarak anında tanınabilir. Ticarette ortamında ve mecrasında bir bakışta tanınmak çok önemli bir ayrıcalıktır.

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?, diye düşünüldüğünde, logo tasarlayan kişinin konusunun uzmanı olması gerektiği açıktır. Yanı sıra gerekli programları profesyonel şekilde kullanması ve geçmiş referanslarına göz atmanız oldukça önemlidir. Profesyonel bir logo tasarımı yapmak için, logonun ayırıcı, uygun, pratik, grafik yöntemle simgeleştirilmiş ve basit olmasına dikkat edilmelidir. Bu konudan emin olmanız için izlemeniz gereken beş kilit ilke vardır. Etkili bir logo sırasıyla basit, unutulmaz, ebedi, çok yönlü ve amaca uygun olması çok önemlidir.

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?, konusunda çalışılmaya başlandığında, ilk iş, önce sadece siyah – beyaz tasarım yapmaya başlamaktır. Bu iki rengin özel doğasından dolayı, tasarımcının kavram ve şekle odaklanmasına yardımcı olur. Logo anlamını ve kullanışlılığını sembolize ettiği kaliteden alır. Sunulan ürün kalitesi düşük ise logonun ürünün prestijini yükseltmesi doğal olarak beklenemez. Öncelikle yapılması gereken kaliteli hizmet sunumudur. Logo dijital mecrada bir önem derecesine sahip olduğundan profesyonel kişiler tarafından sonuçlandırılması oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here