WordPress Nedir?

WordPress, Kurumsal veya Bireysel web sitesi oluşturmak için en iyi açık kaynaklı bir web yazılımıdır...

0
75

Kısacası WordPress dünya genelinde web sitesi sahipleri tarafından en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. WordPress açık kaynak olmakla beraber kullanıcılarına ücretsiz dağıtılmaktadır. Her hangi problem ve açıklarda geliştiriciler tarafından anlık olarak müdahale edilir ve stabil çalışabilmesi sağlanır. Bu güncellemeler sayesinde her gün daha kullanışlı ve stabil bir içerik yönetim sistemi haline gelmektedir.

Herhangi bir kodlama mühendisliğine ihtiyaç duyulmaksızın WordPress ile sizde bir web sitesi sahibi olabilirsiniz. Yanı sıra hazır tema ve eklentiler sayesinde profesyonel bir web sitesi sahibi de olabilirsiniz.

WordPress Nedir?

WordPress, PHP ve MySQL yazılım dili kullanılarak yazılmış, kişisel ve kurumsal içerik yönetim sistemidir. GPL (General Public License / Genel Kamu Lisansı) desteği ve özgür yazılım şekliyle kullanılması amaçlanmıştır. B2 / Cafelog projesinin resmi olarak devamı şekliyle kabul edilmektedir. WordPress kullanıcı deneyimi niteliğinde kolaylıkla idare edilebilen, CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir. Bu yönetim sistemini sadece içerik ve makale yayınlayan bir blog olarak düşünmemek gerekir. Hayal gücü ve geliştirilebilir yapısı ile istenilen her türlü yayımlamaları oluşturarak gelişmiş bir platform sahibi olmanızı sağlar. Ayrıca Google gibi birçok sektöre hâkim firma tarafından desteklenmektedir. WordPress yeni nesil bir yazılımdır ve gelişim süreci 2000’li yıllardan başlayıp günümüze kadar gelmiştir.

Kullanıcı Deneyimi, Hız ve yönetim kolaylığı gibi kriterler hedeflenerek oluşturulan bir yazılımdır. Bu açık kaynak web yazılımını, sürekli geliştiren aktif bir topluluk bulunmaktadır. WordPress ilk çıktığı günden bu yana kullanımı devamlı olarak artmıştır. Bu süreç esnasında açıklar ve sitelerin hacklenme durumu da ortaya çıkmıştır. Şayet en sevilen durumu ise geliştirme sürecinde gönüllü olan topluluk anında çözüme ulaştırmaktadır.

WordPress yaygınlaşma sürecinde herkesin bildiği üzere sadece blog tabanlı kullanılan bir cms olarak bilinmektedir. Oysa WordPress artık sadece bir blog sitesi cms değildir. İlk olarak yayın hayatına blog alt yapısı olarak başlayan WordPress günümüz teknolojileri ile oldukça geliştirilmiştir. Böylece web site sahiplerinin çoğu bu yazılımı Kurumsal, Bireysel, E-Ticaret, Haber, Blog ve Sosyal Medya gibi siteler üzerinde kullanmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki birçok popüler ve milyonlarca ziyaretçi kitlesi olan web siteleri WordPress (İçerik Yönetim Sistemi) alt yapısını kullanmaktadır. Bu duruma Türkiye’nin en büyük kurumsal ve haber sitelerinden birçoğu da örnek olarak gösterilebilir. WordPress nedir kısaca sorusuna daha net anlaşılması adına teknik terimlerden uzak durarak yanıtlamaya çalıştık. Aklınıza takılan tüm sorun veya soruları tarafımıza yorum kısmından iletebilirsiniz.

WordPress Temalar

WordPress temaları site sahiplerinin kullanabilecekleri hazır tasarımlar veya isteğe özel giydirmelerdir. WordPress’in sorunsuz çalışması adına yapılan geliştirmeler gibi temalarda sahipleri tarafından belirli aralıklar ile geliştirilebilir. Web tasarım ve kod bilgisine sahipseniz isteklere göre sıfırdan yazabilir veya wordpress’in al yapısında bulunan ücretsiz temalarda tercih edilebilir. Profesyonel temalar sadece wordpress’in geliştiricileri tarafından yapılmamaktadır. Dışardan ajans veya freelancer çalışan kişiler tarafından da yapılabilir. Genellikle ücretli olarak hazırlanır ve son kullanıcıya sunulur. Tabii bu tema üretimi sadece wordpress’in geliştiricileri tarafından değil. Aynı zamanda dış kaynaklı olarak da yapılır ve bu üretimler de genellikle ücretli olarak kullanıcıya sunulur.

Ücretli veya ücretsiz satın alınan temalar bir WordPress web sitesinin grafikleri ve fonksiyonlarının değiştirilmesine izin vermektedir. Yanı sıra kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmaz ve pratik değişikliklerde yapılabilir. Hazırlanan WordPress temaları yapı olarak PHP, HTML, CSS ve JS gibi diller ile standartlara uygun şekilde tasarlanması gerekmektedir. Bu kodlama yapılarının neredeyse her yıl yeni teknolojilere ayak uydurduğunu unutmamak gerekir. WordPress admin paneli üzerindeki bulunan görünüm sekmesi ile temalar basitçe yüklenebilir. Yanı sıra temiz bir kurulum için FTP araçlarıda tercih edilebilir. Temalarda PHP, HTML, CSS ve JS kodlarını gelişmiş özelliklerden güncelleyebilir veya eklemeler yapabilirsiniz.

WordPress temaları iki maddede ücretsiz ve ücretli temalar adına sınıflandırılır. Bütün ücretsiz temalara WordPress temalar bölümünden ulaşabilirsiniz. Ücretli hazırlanan temaları ise sayısız firmalar tarafından temin edebilirsiniz. Yanı sıra benim önerim büyük firmaları ve sınırsız destek alabileceğiniz bir ajans olduğundan emin olun. ThemeForest gibi büyük firmalar aracılığıyla satış yapan kişilerden veya WordPress geliştiricilerinden alınabilir. WordPress kullanıcıları, yazılım bilgisine sahipse devasa projeler oluşturabilir. Ayrıca kendilerine özel temalar yaratabilir sorunsuzca geliştirebilirler. Hiç bir yazılım bilgisine sahip olmayan kullanıcılar ise ücretli temalar satın alarak pratik değişikliklerde bulunabilirler. Devasa kodlama bilgisine veya mühendis olmanıza hiç gerek yoktur.

WordPress Eklentiler

WordPress eklentileri sitenin veya blogların özelliklerine ve kullanıcı deneyimine kolaylık sağlamaktadır. Sayısız eklenti ile aklınızda geliştirmeniz gereken bir çok projeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. WordPress alt yapısında ortalama 50.000’den fazla ekletiler bulunmaktadır. Bu eklentilerin her biri isteğe göre kullanıcıların özel ihtiyaclarını karşılar ve çok daha iyi kullanılabilir hale getirir. Bu gelişmiş eklentiler ile arama motorlarındaki optimizasyon sürecine, üyelik sistemlerine ve içerik yönetimlerine kadar ek özellikler sağlar. WordPress dizininde bulunan bu eklentilerin neredeyse tamamı güncellenir ve stabil çalışma düzeni hedeflenir. Yanı sıra her eklentinin tema yapınızla uyum sağlayacağı anlamına gelmez. Bu sebepten kod bilgisi ihtiyacınızın olacağını belirtmem belirtmemde fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here